Odzyskiwanie danych Jak odzyskać usunięte pliki
Uszkodzenie systemu plików jest najczęstszą przyczyną utraty danych, dlatego odzyskiwanie usuniętych plików ma kluczowe znaczenie. Dobra wiadomość jest taka, że oprogramowanie do odzyskiwania plików może rozwiązać oba te problemy. W tym artykule omówiono odzyskiwanie plików pomimo uszkodzenia systemu plików lub nawet sformatowania. Oprogramowanie to wykorzystuje sygnatury plików do skanowania dysku w celu określenia, czy pliki są nadal obecne. Poniżej przedstawiono kroki, które należy wykonać, aby odzyskać usunięte pliki. Mamy nadzieję, że te kroki pomogą Ci odzyskać pliki.
Uszkodzenie systemu plików
Dysk twardy może być zainfekowany różnymi problemami, w tym uszkodzeniem danych. Uszkodzona głowica odczytująco-zapisująca może tworzyć uszkodzone sektory i powodować niekompletne obiekty danych. Problem ten może również wystąpić w przypadku nieoczekiwanego zakończenia działania aplikacji i niemożności zlokalizowania danych przez system operacyjny. Co gorsza, niektóre dyski twarde mogą wykazywać objawy fizyczne, takie jak nadmierne wibracje lub odgłosy klikania. Bez względu na przyczynę uszkodzenia najskuteczniejszym sposobem odzyskania danych jest użycie oprogramowania do odzyskiwania danych.
Błędy plików w systemie Windows nie są rzadkością. Wiele osób doświadczyło ich podczas dwukrotnego kliknięcia pliku lub otwierania dokumentu w aplikacji. Problem można rozwiązać, uruchamiając narzędzie systemowe, takie jak Disk Drill lub VirusBarrier, aby usunąć problem i przywrócić plik. Naprawione oprogramowanie będzie nadal działać zgodnie z przeznaczeniem. Niezależnie od przyczyny uszkodzenia systemu plików, zawsze należy mieć kopię zapasową ważnych danych.
Innym sposobem naprawienia błędu systemu plików jest ponowne sformatowanie dysku. Można to zrobić, klikając prawym przyciskiem myszy dysk twardy i wybierając opcję „Nowy wolumin prosty”. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi formatowania, aby naprawić uszkodzony system plików. Najgorszą rzeczą, jaką można zrobić, jest ponowne sformatowanie dysku z systemem plików NTFS, ponieważ spowoduje to trwałą utratę danych. Lepszą alternatywą jest użycie programu Stellar Data Recovery Professional.
Jeżeli pliki są zbyt duże, aby można je było przywrócić za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych, można odzyskać ich część, wykonując ręczne odzyskiwanie danych z telefonu Poznań. Pozwoli to zaoszczędzić czas i wysiłek związany z próbą odtworzenia całego pliku od podstaw. Na przykład część pliku można odzyskać, ręcznie naprawiając tablicę partycji. Jeżeli jednak plik jest zbyt duży lub zbyt mały, odzyskanie pozostałej jego części będzie niemożliwe.
Formatowanie systemu plików
Formatowanie dysku jest ostatecznością, gdy wszystko inne zawiedzie. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które muszą natychmiast uzyskać dostęp do swoich danych, ale formatowanie często powoduje większe uszkodzenia dysku. Na szczęście istnieją pewne sposoby odzyskiwania plików po formatowaniu. Pliki, które mają fragmenty, są nadal dostępne przy użyciu tych samych technik, co pliki z niefragmentowanymi danymi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak formatowanie może pomóc w odzyskaniu plików.
Istnieją trzy podstawowe metody formatowania dysku. Formatowanie wysokopoziomowe oznacza powierzchnię dysku lub woluminu logicznego, a formatowanie niskopoziomowe formatuje dane w tym regionie. Oznacza również CRC (code-reference-code) bloku. Ta metoda jest najbardziej powszechna i skuteczna. Ten typ formatowania może wystąpić podczas procesu instalacji lub dodawania nowego dysku. Ponadto formatowanie niskopoziomowe polega na dzieleniu dysku na regiony i zapisywaniu struktur danych na dysku.
Proces ten nie zawsze jest tak prosty, jak się wydaje. Formatowanie systemu plików wymaga, aby inżynierowie wiedzieli, jak odzyskać z niego dane. Jeżeli dane zostały utracone podczas defragmentacji dysku lub zmiany partycji, nie będzie można odczytać metadanych wskazujących na niewłaściwe adresy fizyczne. Ponadto dane mogły już zostać zapisane w nowej lokalizacji, ale metadane nie zostały jeszcze zaktualizowane.
Formatowanie systemu plików w celu odzyskania danych może uratować dane, więc nie można sobie pozwolić na ich utratę. W przypadku formatowania dysku w celu odzyskania danych należy najpierw utworzyć jego kopię zapasową i przeprowadzić prawidłowe odzyskiwanie danych. W przypadku nowych dysków można wybrać system plików NTFS i kliknąć „Inicjalizuj dysk”. Po wybraniu systemu plików kliknij przycisk OK, aby zakończyć operację. Jeżeli formatujesz istniejący dysk twardy, kliknij prawym przyciskiem myszy partycję docelową i wybierz opcję „Formatuj”. Następnie można ustawić atrybuty i właściwości dysku.
Odzyskiwanie usuniętych plików
Istnieją dwie metody odzyskiwania usuniętych plików. W zależności od czasu, jaki upłynął od usunięcia pliku, można je odzyskać w całości lub częściowo. Najbezpieczniejszą opcją jest wyłączenie komputera po usunięciu pliku. Dzięki temu plik nie zostanie trwale usunięty i nie trzeba będzie się martwić o jego ponowną instalację. Można też skorzystać z narzędzia do wyszukiwania plików, aby znaleźć plik, który został usunięty.
Po pierwsze, można skorzystać z funkcji „Historia plików”, aby przeszukać kopie zapasowe usuniętych plików. Ta opcja działa poprzez skanowanie kopii zapasowych w poszukiwaniu dopasowań, ale może to zająć trochę czasu. Po drugie, jeśli usunięte pliki były usuwane przez długi czas, konieczne będzie skorzystanie z rozwiązania innej firmy. Metody te są bardziej techniczne i mogą wymagać uiszczenia opłaty. W przypadku dużej liczby plików, które zostały przypadkowo usunięte, odzyskanie ich może wymagać pewnych nakładów finansowych.
Ponadto można spróbować odzyskać usunięte pliki, otwierając Kosz. W ten sposób można wyświetlić usunięte pliki i sprawdzić, czy zostały one rzeczywiście usunięte. Jeśli rzeczywiście zostały usunięte, warto utworzyć kopię zapasową plików na wypadek ich przypadkowego usunięcia. Ta metoda jest przydatna także wtedy, gdy pliki zostały przypadkowo usunięte więcej niż jeden raz. Jednak ta metoda nie działa w przypadku każdego pliku. Nie działa ona w przypadku każdego pliku, dlatego należy regularnie tworzyć kopie zapasowe plików.
Inną metodą jest użycie oprogramowania do odzyskiwania danych w celu odzyskania plików z urządzenia pamięci masowej. Jeśli utracone pliki znajdują się na karcie SD, można je odzyskać za pomocą programu do odzyskiwania danych. Odzyskanie usuniętych plików z urządzenia pamięci masowej z powodu uszkodzenia fizycznego nie zawsze jest możliwe, ale można to zrobić za pomocą programu do odzyskiwania danych. Jeśli potrzebujesz prostego rozwiązania, wypróbuj PhotoRec, który jest bardzo łatwym programem do odzyskiwania danych. Jeśli proces odzyskiwania nie powiedzie się, wypróbuj program Disk Drill, który odzyska wszystkie usunięte pliki z karty.
Odzyskiwanie uszkodzonych plików
Jeśli nie możesz otworzyć lub odczytać pliku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest on uszkodzony. W takim przypadku należy spróbować odzyskać zawartość pliku, uruchamiając narzędzie do odzyskiwania danych. Programy te nie są przeznaczone do naprawy uszkodzonych plików i mogą nie być w stanie naprawić niektórych typów uszkodzonych plików. Mogą one jednak umożliwić otwarcie uszkodzonych plików. Aby odzyskać pliki z uszkodzonych dysków, można wykonać poniższe czynności.
Aby odzyskać plik z uszkodzonego dysku, należy najpierw przeskanować dysk w poszukiwaniu uszkodzonego pliku. Dobry program przeskanuje cały dysk i wyświetli listę partycji, na których znajduje się duża liczba plików. Wybierz partycję, która wygląda najbardziej podobnie do uszkodzonych plików, i kliknij przycisk „Odzyskaj”, aby odzyskać dane. Po odzyskaniu plików należy zapisać je w nowej lokalizacji, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia oryginalnych danych.
Istnieje wiele powodów, dla których plik może być uszkodzony. Mógł on zostać utworzony przez aplikację lub przeglądarkę, która nie była w stanie go zapisać, albo gdy na dysku wystąpił uszkodzony sektor. Inną możliwą przyczyną uszkodzenia pliku jest problem z samym dyskiem twardym. W takim przypadku konieczna będzie ponowna instalacja oprogramowania, aby przywrócić dostępność pliku. Do rozwiązania tego problemu najlepiej użyć bezpłatnego oprogramowania do odzyskiwania danych.
Jeżeli plik jest uszkodzony z powodu błędu systemu plików, można go naprawić ręcznie. Plik można naprawić, skanując dysk za pomocą bezpłatnego programu do odzyskiwania plików. Jeżeli nie można wykonać skanowania, można spróbować użyć funkcji poprzedniej wersji komputera. Umożliwi to wyświetlenie pliku w jego poprzedniej wersji. Umożliwi to naprawę pliku i przywrócenie go do pierwotnego stanu.
Odzyskiwanie danych z dysku półprzewodnikowego
Odzyskiwanie danych z dysku półprzewodnikowego różni się od odzyskiwania danych z tradycyjnego dysku twardego (HDD). Ponieważ dyski SSD są zbudowane w oparciu o technologię półprzewodnikową, stanowią wyjątkowe wyzwanie techniczne. W przeciwieństwie do dysków HDD, użytkownik nie może podłączyć swojego dysku SSD do innego komputera i przenieść na niego danych. W niektórych przypadkach możliwe jest jednak odzyskanie utraconych danych przy użyciu specjalistycznych narzędzi. W takich przypadkach należy skontaktować się z firmą specjalizującą się w odzyskiwaniu danych.
Użycie programu takiego jak Recoverit może pomóc w odzyskaniu utraconych plików. Podczas procesu odzyskiwania użytkownik może wyświetlić podgląd możliwych do odzyskania danych, wybierając konkretny plik i lokalizację, w której ma zostać zapisany. Należy jednak pamiętać, że dyski SSD mogą obsłużyć tylko ograniczoną liczbę zapisów, zanim ostatecznie ulegną awarii. Na szczęście użytkownik może rozwiązać problem z dyskiem SSD za pomocą niezawodnego oprogramowania do odzyskiwania danych.
W zależności od wagi problemu proces ręcznego odzyskiwania danych może trwać nawet tydzień. Na przykład, dysk SSD może zacząć wykazywać oznaki zbliżającej się awarii, co wskazuje, że nadszedł czas na odzyskanie danych. Realnym rozwiązaniem może być również utworzenie kopii zapasowej dysku SSD na poziomie bajtów. Alternatywnie, dysk SSD może po prostu przestać działać i konieczne będzie odłączenie go od komputera. Często jest to spowodowane tym, że dysk został odłączony od komputera i wprowadza w błąd system BIOS. Po ponownym podłączeniu dysk SSD należy sformatować.
Odzyskanie danych z dysku półprzewodnikowego może być trudne, ale korzyści wynikające z zastosowania tych nowych urządzeń sprawiają, że warto podjąć ten wysiłek. Dyski półprzewodnikowe są niezwykle popularne wśród konsumentów. W porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi oferują wiele zalet, ale mają też kilka wad. Tradycyjne metody odzyskiwania danych nie działają w przypadku tych dysków. Jeśli dysk jest całkowicie uszkodzony, aby odzyskać dane, należy wymienić cały dysk.
Dane adresowe:
AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]